Petak , 15 studenoga 2024

Akne u odrasloj dobi: Koji je uzrok i kako ih se riješiti?

Suprotno popularnome mišljenju, akne nisu rezervisane samo za tinejdžere. S ovim problemom nosi se sve više odraslih. Saznaj koji su najčešći uzroci i kako se riješiti ovog problema s kožom

Iako se problemi s aknama najčešće pripisuju tinejdžerima, sve je više odraslih koji se susreću s istim problemom.

Iako ih u odrasloj dobi mogu imati i muškarci, one su ipak češće kod žena. Prema istraživanju američkog časopisa za dermatologiju čak 51% žena koje traže tretman za akne imaju između 20 i 29 godina, a 39% između 30 i 39 godina.

Više je razloga zbog kojih se akne mogu pojaviti u odrasloj dobi, a u nastavku donosimo neke od najčešćih.

Hormonalni disbalans

Žene češće doživljavaju promjene u razinama hormona i upravo je to razlog zbog kojeg češće imaju problem s aknama. Prema dermatološkim istraživanjima, više od 60% žena iskusilo je pogoršanje simptoma akni prije mjesečnice. Osim toga, više od polovine trudnica suočava se s problemom akni tokom trudnoće, stalno ili povremeno, a najčešće u prvom tromjesečju.

Također, nakon ulaska u menopauzu tijelo prolazi kroz velike promjene pri čemu koža može postati suha, osjetljiva te se mogu pojaviti nepravilnosti kao što su akne. Koža gubi sposobnost zadržavanja vlage i potrebno joj je više vremena kako bi se obnovila i zacijelila.

Postaje tanja i manje elastična, a kao rezultat toga dolazi do pojačane osjetljivosti i nepravilnosti na koži. Neke kontracepcijske pilule mogu spriječiti akne jer kontrolišu nivo skupine hormona androgena, koji uiče na proizvodnju sebuma, a time i na nastanak akni.

No isto tako, kontracepcijske pilule mogu pogoršati stanje, zbog čega je važno uz pomoć ginekologa odrediti prikladnu kontracepcijsku terapiju.

Ako sumnjaš na poremećaj hormona, obrati se ljekaru ili ginekologu.

Stres i savremeni stil života

U posljednjem desetljeću sve se više istražuje uticaj stresa i ubrzanog načina života na zdravlje. Tako je otkrivena i poveznica između akni i stresa.

Naime, tokom stresnih stanja, naše tijelo proizvodi hormone (kao kortizol i adrenalin), neuropeptide (proteine živaca kao što su endorfin i inzulin) i upalne citokine (male molekule proteina koje su okidač upalnih procesa) koji utiču na ponašanje žlijezda lojnica i mogu pogoršati probleme s aknama.

Stres je individualna stvar i svako ima drugačije uzroke. U savremenom svijetu čest su razlog frustracije na poslu, uznemirenost u privatnom životu, problemi u odnosima i razne bolesti.

No tu je i pritisak koji uzrokuju društvene mreže i nerealni standardi ljepote koji se ondje svakodnevno nameću.

Važno je u dnevnu rutinu uključiti vrijeme za sebe i za odmor. Također treba ograničiti vrijeme na društvenim mrežama.

Nepravilna njega kože

Koža je naš najveći organ i ono što stavljamo na nju izvana također utiče na njeno zdravlje. Prije svega je važno voditi brigu o redovnoj higijeni, odnosno čišćenju kože, i pri tome ne možemo dovoljno istaknuti važnost uklanjanja šminke prije odlaska na spavanje.

Osim toga, kozmetika i razni preparativni proizvodi koje koristiš mogu sadržavati sastojke koji začepljuju ili isušuju kožu te uzrokuju nepravilnosti i akne. Zato je potrebno birati dermatološki testirane i nekomedogene proizvode, koji će nahraniti kožu i neće pogoršati njeno prvotno stanje, bilo da je riječ o normalnoj, suhoj ili osjetljivoj koži.

Koristi proizvode koji sadrže sastojke koji smiruju i obnavljaju kožu te smanjuju lučenje sebuma, kao što su keratolitičke kiseline i niacinamid.

Mliječni proizvodi i loše masti

Poznata izreka kaže “Ono si što jedeš”, a nikad prije nismo jeli toliko industrijske i prerađene hrane kao sad. Mnoga istraživanja pronašla su poveznicu između određenih vrsta hrane i pojave akni.

Tako je hrana s visokim udjelom loših masti, odnosno trans-masnih kiselina, povezana s pojavom akni. Trans-masne kiseline mogu se pronaći u prženoj i prerađenoj hrani, pekarskim proizvodima, margarinima te slatkim i slanim grickalicama. Osim masti, značajnu poveznicu s aknama imaju šećeri i mliječni proizvodi.

Tako je istraživanje provedeno na čak 24.000 Francuza pokazalo da konzumiranje pet čaša mlijeka ili napitka koji sadrži šećer povećava rizik od nastanka akni u sljedeća dva dana za čak 50%. Također, jedna porcija prženih krumpirića ili jedna krofna povećavaju taj rizik za 54%.

U dijetu treba uključiti dobre masti, kao što su namirnice bogate omega-3 i omega-6 esencijalnim kiselinama. Fokusiraj se na cjelovite namirnice, kao što su voće, povrće, meso i orašasti plodovi. (Miss7.hr)

O hanumabaadmin

Provjeri također

Proljeće nam se bliži: Danas “udara prvo džemre” – u zrak

U narodu ustaljena riječ džemre (što na turskom jeziku znači “talas”). Označava udar ili zračnu struju koja …

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.