Parfem miriše predivno i dolazi u najljepšim bočicama, ali ako imate malu bebu, ona taj miris udiše cijeli dan, i to iz najveće blizine. Ako ste ikad sjedili pored nekoga ko je pretjerao s parfemom, možda znate da udisanje prevelike količine tih čestica i ne mora biti najbolji osjećaj na svijetu, piše Index.hr.
Ponekad se mogu pojaviti kihanje, kašalj i glavobolja od previše mirisa parfema, a onda tek možemo zamisliti kako je našim bebama dok ih držimo u krilu.
Je li parfem siguran za bebe?
“Osip na koži i kontaktni dermatitis također su vrlo česte reakcije na parfeme i mirise”, kaže za Romper dr. Jessica Madden, certificirana pedijatrica, neonatologinja i međunarodno certificirana savjetnica za dojenje. Kad analizirate popis sastojaka, postoje neke kemikalije koje nisu dobre ni za koga, osobito za bebe, a to su ftalati.
Kako ftalati mogu štetiti bebi?
Iako se ftalati mogu naći u brojnim kozmetičkim proizvodima, dokazi sugeriraju da bismo se trebali držati podalje od ovog problematičnog sastojka. Prema istraživanju iz 2021., izloženost ftalatima u trudnoći može uzrokovati urođene mane kod miševa, a sve veći broj dokaza sugerira da te iste kemikalije mogu uzrokovati slične razvojne probleme kod ljudi.
Jedno istraživanje iz 2014. objavljena u Reproductive Toxicologyju zaključila je da je dječacima, kada su izloženi ftalatima, razina testosterona niža; drugo istraživanje pokazalo je da za djevojčice mogu uzrokovati rani početak puberteta. Izloženost ftalatima također je povezana s postporođajnom depresijom kod roditelja te pretilošću, astmom i ADHD-om kod djece, prema istraživanjima.
Ako želite biti osobito oprezni, ne škodi izbjegavanje nošenja parfema oko svoje bebe (“i definitivno ih treba potpuno izbjegavati u trudnoći”, kaže Madden). No na tržištu postoje prirodni mirisi bez ftalata, za koje Poinsett kaže da su sigurni za korištenje. “Izbjegavajte parfeme koji sadrže parabene i fenol”, dodaje ona, što može pogoršati respiratorne simptome.