Na današnji dan, prije 16 godina, u Sarajevu je, na šehidskom mezarju Kovači, ukopan prvi predsjednik Predsjedništva Republike Bosne i hercegovine i osnivač i prvi predsjednik SDA Alija Izetbegović.
Spuštanjem tijela rahmetlije u mezar, koje je popraćeno paljbom počasnog stroja Vojske FBiH i topovskom paljbom, okončan je “ovosvjetski život” Alije Izetbegovića.
Tijelo Alije Izetbegovića prevezeno je 22. oktobra 2003. godine rano ujutro, iz “Bakija” u zgradu Predsjedništva BiH, gdje je do 13,30 sati bilo izloženo u svečanom salonu.
Tu su prvu i zadnju počasnu stražu držali tadašnji član Predsjedništva BiH Sulejman Tihić, predsjedavajući Vijeća ministara BiH Adnan Terzić, komandant Združene komande Vojske FBiH generalpukovnik Atif Dudaković i reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Mustafa ef. Cerić.
Oni su u 13, 30 sati, tabut s mejtom iznijeli iz zgrade Predsjedništva BiH i stavili na lafet, odakle se kolona s mejtom uputila prema zgradi institucija BiH na Marindvoru. Ispred lafeta išao je vojni orkestar, a iza njega oficiri noseći ordenja koja je u Bosni i Hercegovini i svijetu dobio Alija Izetbegović. Lafet je pratio sin Bakir Izetbegović sa drugim članovima porodice, 12 oficira i šest vojnika u svečanim uniformama.
Dženaza namaz klanjana je na Trgu BiH pred zgradom institucija BiH, a predvodio je tadašnji reisul-ulema Islamske zajednice u BiH Mustafa ef. Cerić.
Na Trgu BiH obratili su se tadašnji visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Paddy Ashdown, član Predsjedništva BiH Sulejman Tihić i reis Cerić.
“Danas se čini prikladnim da i nebo plače iznad BiH”, rekao je 22. oktobra 2003. godine, u svom govoru Ashdown, ističući kako je Izetbegović bio ličnost koja je uradila više nego bilo ko drugi da osigura opstanak moderne države BiH.
Tihić je govorio o Izetbegovićevom životnom putu i političkom djelu. Efendija Cerić je naglasio da je “lik Alije Izetbegovića u karakteru njegove duše koja je znala i vjerovala da se jednom umire, ali dva puta živi u Božijoj istini i čovjekovoj sudbini”.
Posljednjem ispraćaju Alije Izetbegovića prisustvovalo je više od 100.000 ljudi, kao i veliki broj bosanskohercegovačkih i međunarodnih zvaničnika. Pretpostavlja se da je to bio najveći broj ljudi koji je ikad prisustvovao nekoj dženazi u Sarajevu. (Radiosarajevo.ba)